Månadsrapport Enter Select april 2025

Tariffer, tariffer, tariffer

Det har minst sagt varit en händelserik månad med stort fokus på amerikanska tariffer och dess motreaktioner. Vi kan konstatera att det är en ny världshandelsordning med ökade tariffer som nu tar form. Förhandlingar initieras löpande mellan den amerikanska administrationen och världens länder. Samtidigt är det onekligen så att den stora kampen står mellan USA och Kina. April inleddes med stora börsfall och stigande långräntor i samband med Trumps nya tullbesked. Börserna återhämtade sig senare kraftfullt i samband med en uttalad 90-dagarspaus för tullinförande. Stockholmsbörsen stängde månaden –1 %, S&P500 –1 % och MSCI World +1 %. I USD-termer stängde dock Stockholmsbörsen upp över 2 %.

En månad präglad av volatilitet

Enter Select A sjönk med 0,9 %, Enter Select C med 0,9 % och Enter Select D med 0,8 % i april, samtidigt som fondens jämförelseindex SIXPRX sjönk med 0,4 %. Medicover, Nordnet och Securitas gav de bästa bidragen till fonden, medan Hexagon, AAK och Investor bidrog minst.

Rörelser i fondportföljen

I detta läge känns det tryggt att portföljen innehåller ledande bolag som kan visa strategisk handlingskraft beroende på geopolitiskt utfall. Majoriteten av Enter Selects 31 bolag hanterade Trumps första presidentskapstullar och sedan försörjningsproblematik under pandemin med gott resultat. Under april månads första dagar minskade vi vår cykliska globala verkstadsexponering till förmån för mer regional förankring i Sverige och Europa. Majoriteten av våra portföljbolag har nu rapporterat för första kvartalet. Ungefär en tredjedel har överträffat förväntningarna, en tredjedel har varit i linje med dem, och en tredjedel har underpresterat.

”I detta läge känns det tryggt att portföljen innehåller ledande bolag som kan visa strategisk handlingskraft beroende på geopolitiskt utfall. Majoriteten av Enter Selects 31 bolag hanterade Trumps första presidentskapstullar och sedan försörjningsproblematik under pandemin med gott resultat.”

Nya innehav för april

I början av månaden sålde vi vår position i Husqvarna. Av alla våra portföljbolag bedömde vi att Husqvarna stod inför den absolut största utmaningen under nya globala handels- och konkurrensmönster.

Vi tog samtidigt en position i Avanza – den ledande svenska nätmäklaren. Bolaget har cirka 931 miljarder kronor i sparkapital, 2,1 miljoner kunder och 8 % marknadsandel av totalt sparkapital. Avanzas plattform är skalbar och affärsmodellen är kapitallätt, med avkastning på eget kapital på över 35 %. Långsiktigt positiv börsutveckling kommer att fortsätta växa kundkapitalbasen och bolaget fortsätter att ta marknadsandelar från storbankerna. Avanza planerar att expandera till ett ytterligare land innan år 2030. Det intressanta är också att bolaget – likt Nordnet som vi adderade i februari – har en fördelaktigt positionerad konsumentexponering utan att för den delen sälja fysiska konsumentvaror.

Även Electrolux Professional är ett nytt innehav i portföljen sedan april månad. Bolaget är en av de globala ledarna inom storkök, dryck och tvätt. Electrolux Professional har historiskt visat en stark marginalresiliens i olika cykler. Detta är sannerligen en effekt av dess starka varumärke med stor utvecklingsbudget, dess goda leveransförmåga, att bolaget är en one-stop shop samt att de säljer på total ägandekostnad (TCO). Bolaget bedömer att endast 12 % av försäljningen är exponerad mot tullar, och förväntar sig att påverkan under 2025 kommer att vara begränsad.

Slutligen tog vi även en position i det ledande europeiska arkitektur- och teknikkonsultbolaget Sweco. Bolaget har fina nyckeltal och en god spridning inom europeiska geografier utan oro för tariffer. Vi ser en stabilitet i den decentraliserade affärsmodellen som nu rullas ut även i resterande Europa. Generellt ser vi också stora infrastruktursatsningar i Sverige, Norden och Europa som kommer att gynna Sweco (samt AFRY). Vi ser även en sannolikhet för fler förvärv i närtid.

Träffa förvaltarna
Erik Paulsson
Aktieförvaltare/ analytiker

Erik ingår i förvaltningsteamet. Han har lång erfarenhet som aktieanalytiker och kommer närmast från en tjänst som Senior Equity Analyst på Nordea. Erik har en masterexamen med inriktning på Finance från Stockholms Universitet.

Oscar Karlsson
Aktieförvaltare/analytiker

Oscar ingår i förvaltningsteamet. Han kommer närmast från Handelsbanken Asset Management där han förvaltat svenska aktier. Oscar har en masterexamen i Banking & International Finance från Bayes Business School, City University London.

Carl Fredrik Falkner
Aktieförvaltare/Analytiker

Carl Fredrik ingår i förvaltningsteamet. Han kommer närmast från SEB och Ernst & Young där han arbetade som analytiker inom Investment Banking. Carl Fredrik har en masterexamen inom Finance från Handelshögskolan i Stockholm.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och ta del av det senaste om våra fonder

Vi skickar nyhetsbrevet ungefär en gång i månaden.